The 3rd Canadian Neuroradiology Course

& Dan Andreae Lectureship

Pediatric – Tumors – Neurodegenerative & Adult Metabolic Diseases

November 13-15, 2020
Virtual Conference

Agenda

Friday, Nov 13, 2020

ORGANIZER: MANU SHROFF

Embryology and Malformations

8:00-8:25

Embryology and Malformations of the Spine and Spinal Cord

Caroline Lacroix, Montreal

8:25-8:50

A Systematic Approach to Posterior Fossa Malformations

Elka Miller, Ottawa

8:50-9:15

Embryology and Malformations of the Commissures

Charles Raybaud, Toronto

9:15-9:45

Recognizing Malformations of the Cortex (Case based)

Julie Herteau-Miller, Ottawa

9:45-10.15

Break/Questions/Discussion

Anatomy + Physiology

10:15-10:40

Functional Anatomy of the Brain

Pradeep Krishnan, Toronto

10:40-11:05

CSF: Hydrocephalus

Birigt Ertl-Wagner, Toronto

11:05-11:30

Pediatric Head and Neck Disorders

Ravi Bhargava, Edmonton

11:30-12:00

Pediatric Accidental and Non-accidental Trauma

Michael Sargent, Vancouver

12:00-13:00

12:00-13:00 Dan Andreae Lectureship: Fetal MRI

Andrea Rossi, Genova, Italy

Pediatric Disease I

13:00-13:20

Pediatric Brain Tumors: Supratentorial

Michael Jurkiewics, London, ON

13:20-13:40

Pediatric Brain Tumors: Infratentorial

Suzanne Laughlin, Toronto

13:40-14:10

The Phakomatoses

Elysa Widjaja, Toronto

14:10-14:40

Pediatric Infections

Anvita Pauranik, Calgary

14:40-15:00

Pediatric Inflammatory Conditions

Helen Branson, Toronto

15:00-15:30

Break/Questions/Discussion

Pedistric Disease II

15.30-16.00

Pediatric AIS

Xing Chang Wei, Alberta

16.00-16:30

HIE

Manohar Shroff, Toronto

16:30-17:00

Pediatric Vascular Diseases

Prakash Muthusami, Toronto

17.00-17.30

CASES – Inborn Errors of Metabolism/Leukodystrophies – ARS

Susan Blaser, Toronto

Saturday, Nov 14, 2020

ORGANIZER: AMY LIN

Brain Tumors I

8:00-8:30

Extraaxial Tumors

Chris Heyn, Toronto

8:30-9:00

Intraaxial Tumors

Nazir Khan, Hamilton

9:00-9:30

CASES – Tumors – ARS

Jason Shewchuk, Vancouver

9:30-10:00

Break/Questions/Discussion

Brain Tumors – Advanced Neuroimaging

10:00-10:30

Spectroscopy

Thanh Nguyen,Ottawa

10:30-11:00

Diffusion and Perfusion Imaing

Marco Essig, Winnipeg

11:00-11:30

Functional MRI

David Mikulis, Toronto

11:30-12:30

Break/Questions/Discussion

Brain Tumors – Clinical Partners

12.30-13.15

Neuropathology for the Radiologist

David Munoz, Toronto

13:15-13:45

What the Surgeon wants to know from us

Michael Cusimano, Toronto

13:45-14:15

Tumor and Brain Response to Treatment

Anvita Pauranik, Calgary

14:15-14:45

Break/Questions/Discussion

Tumors – Regional Analysis

14:45-15:15

Pituitary Region Tumors

Amy Lin, Toronto

15.15-16.00

Spinal Tumors

Manas Sharma, London

16.00-16:45

CASES – Conditions mimicking Tumors – ARS

Timo Krings, Toronto

Sunday, Nov 15, 2020

ORGANIZER: DANNY MANDELL

Neurodegenerative & Adult Metabolic Diseases

8:00-8:45

Movement Disordersa nd Dementia – A Neurologists perspective

Carmela Tartaglia, Toronto

8:45-9:15

Adult Hypoxic-Ischemic Injury and Brain Death

Manish Joshi, Calgary

9:15-10:00

Toxic and Adult Metabolic Conditions

Danny Mandell, Toronto

10:00-10:30

Break/Questions/Discussion

IMAGING FOR…

10:30-11:00

Epilepsy

Matthias Schmidt, Halifax

11:00-11:30

CSF Leaks

Richard Farb, Toronto

11:30-12:00

Tinnitus

Laila Alshafai, Toronto

12:00-12:30

Cranial Nerve Disease

Laila Alshafai, Toronto

12:30-13:30

Voluntary Mock “Neuroradiology Exam”

Suradech Suthiphosuwan, Toronto

 

For Registration Inquiries please contact

Dr. Sasikhan Geibprasert

cnrcourse@gmail.com